مطالبی چند راجع به قله بينالود

بنا به درخواست دوست عزیز و گرامی جناب آقای جهان آرا که لطف نموده و از همدان با ما ارتباط داشتند و برای آگاهی بیشتر شما عزیزان از منطقه کوهستانی بینالود تصمیم بر آن داریم که به معرفی قله اصلی این رشته کوه (قله بینالود)، مسیرهای صعود، شرایط اقلیمی و دیگر نکات لازم برای عزیمت و صعود به این قله بپردازیم. امیدواریم مثمر ثمر باشد.

رشته كوه بينالود در شمال شرق ايران، همانند ديواري بلند، دو دشت وسيع و حاصلخيز مشهد و نيشابور را از يكديگر جدا كرده است. اين رشته كوه با آب و هواي سرد كوهستاني و دره هاي خوش آب و هوا و قله هاي بلند نظير بينالود و شيرباد و فلسكه تامين كننده آب شهرهاي مشهد، نيشابور، چناران و روستاهاي كوه پايه اش می باشد.

قله بينالود با ارتفاع حدود ۳۳۰۰ متر با شكوهي وصف ناپذير در شمال شهر تاريخي نيشابور قرار گرفته است.

بینالود به معنی کوهی است که بین دو دشت قرار گرفته و آنها را از هم جدا کرده کهیکی دشت مشهد و دیگری دشت نیشابور است. افراد محلی  به آن بینالوت یا  بنلی نیز می گویند.

پوشش گیاهی و جانوری منطقه:  

بدلیل آب و هوای خوش و معتدل، منطقه از پوشش گیاهی مناسبی برخوردار است، وگیاهان خودروی زیادی در منطقه وجود دارند، از قبیل: گون، ریواس ، آویشن ، زرشککوهی، تمشک دم گاو ، زیره کوهی ، گلپر، و موسیر. بدلیل وجود همین تنوع گیاهی، منطقه دارای پوشش جانوری مناسبی نیز هست، و از جملهحیواناتی مانند قوچ، میش، عقاب، پلنگ، گرگ، شغال و روباه را می توان در این ناحیه مشاهده کرد.

مسیرهای صعود:

از دو جبهه متفاوت می توان برای صعود به قله بینالود بهره برد. که در زیر به آنها اشاره می کنیم: 

 1. جبهه شمالی: که شامل یال فریزی است و مبدا آن روستای فریزی یکی از آبادی های شهر چناران است.
 2. جبهه جنوبی که شامل سه مسیر صعود است:
 • یال دو کوهی (مناسب برای صعودهای زمستانی)
 • یال گرده
 • مسیر سوزنی ها

و اما شرح مسیر جبهه ها: 

جبهه شمالی:

 • برای صعود به قله از این جبهه، کوهنوردان می توانند از شهر مقدس مشهد بعد از گذراندن ۵۲ کیلومتربه پلیس راه چناران برسند.
 • مسیر روستای فریزی از مسیر اصلی جدا شده و پس از طی ۱۸ کیلومتر به آبادی فریزی می رسد. در اینجا تیم پس از دو و نیم ساعت به خانه چه ی ابراهیمی که در ابتدای مسیر صعود است می رسد.(لازم به ذکر است این مسیر می تواند توسط یک دستگاه نیسان طی شود).
 •  از خانه چه ی ابراهیمی به طرف پناهگاه ایمانی حرکنت می کنیم. پس از پشت سر گذاشتن باغ ها و کمی ارتفاع گرفتن به راه مالرو می رسیم که پس از ۵/۲ ساعت ما را به پناهگاه ایمانی می رساند.
 • جهت صعود به قله به طرف پناهگاه مدرس و سوزنی اول از جبهه شمالی حرکت کرده و پس از ۵/۳ ساعت به قله میرسیم.

جبهه جنوبی:

برای صعود به قله از این جبهه ابتدا باید به روستاهای صومعه و عیش آباد که در دو طرف رودخانهمیرآباد قرار دارد رسید. این دو روستا به فاصله ۱۵ کیلومتری از شمال نیشابور قراردارد. از نیشابور به مدت ۲۰ دقیقه می توان به این روستاها رسید.
پس از رسیدن بهاین روستاها در امتداد راهی که به رودخانه می رسد و سپس در خلاف مسیر رودخانه ادامهمسیر می دهیم.پس از ۵/۲ ساعت راهپیمایی به منطقه ای به نام کمر کندول می رسیم٬ (خاک های این منطقه از نوع کنگلومرا است و مسیرهایی با درجه سختی۹/۵ دارد) پساز ۵ دقیقه ادامه مسیر به دوراهی ای می رسیم که اسم آن دوراهی کتل است . این دوراهیاز سمت چپ رودخانه جدا شده است. تا این دوراهی را می توان جهت تسریع برنامه و ذخیرهانرژی با نیسان پیمود.
بعد از ۵/۱ ساعت پیاده روی در دره کتل به باغی که دردامنه های راس قرار دارد می رسیم. با پر کردن ظرف های آب مسیر کتل را که همچون ماریبر روی کوه قرار گرفته ادامه می دهیم بعد از حدود ۴۰ دقیقه به روی یال میرسیم ازاین نقطه پناهگاه دو شهید دیده می شود ( در هوای صاف) بعد از طی مسیری پر افت و خیزبه چشمه نهه می رسیم که در صعود های زمستانی می تواند به عنوان کمپ اول کوهنوردانباشدبا ادامه مسیر به زرشک زار می رسیم و پس از سوار شدن روی یال منتهی به پناهگاه، پس از ۲۰ دقیقه به پناهگاه دو شهید می رسیم. این پناهگاه با ارتفاع ۲۴۴۵ متر و گنجایش ۳۰ نفر در مسیر قله بینالود و در دامنه کوه زرگران قرار گرفتهاست .این پناهگاه در سال ۱۳۷۰ ساخته شده است.

مسیرهای این جبهه:

 • مسیر دو کوهی:

این یال در جهت شمال غربی پناهگاه دو شهید قرار دارد. این یال با شیب ملایم خود این فرصت را به صعود کننده می دهد تا آهسته و پیوسته خود را به قله برساند.معمولا کوهنوردان از این یال برای صعود های زمستانی استفاده می کنند. به علت این که در مسیر این یال می توانند از خطر سقوط بهمن در امان باشند. از این مسیر می توان ۵/۳ ساعته به قله دست پیدا کرد. در طول مسیر چند چشمه وجود دارد که می توان آب مورد نیاز را از آنها تامین کرد. 

 • یال گرده:

 این مسیر سریعترین راه دستیابی به قله است.این یال دقیقا به روی قله منتهی و موجب می شود که صعود کننده در فاصله کمتری از مسیر های دیگر به قله برسد و به همین خاطر بیشتر کوهنوردان از این مسیر برای صعود های سرعتی استفاده می کنند.

گرده در بین یال دوکوهی و سوزنی ها قرار گرفته است و در سمت شمال پناهگاه دو شهید خودنمایی می کند.در ابتدای شروع این یال چشمه ای دائمی وجود دارد که کوهیاران عزیز قبل از صعود می توانند آب مورد نیاز را در طول این صعود از این چشمه تامین کنند. پس از برداشتن آب بعد از ۵/۲ ساعت به قله می رسیم.قسمت انتهایی این یال در زمستان محل ریزش بهمن است و کوهنوردان عزیز در هنگام صعود این یال در زمستان باید نهایت احتیاط را بنمایند.

 • مسیر سوزنی ها:

این مسیر یکی از فنی ترین و پر هیجان ترین راههای صعود به قله بینالود است. از پناهگاه دو شهید پس از ۵/۱ ساعت به ابتدای مسیر سوزنی ها می رسیم. در اینجا پناهگاهی به همت کوهنوردان مشهد بنا شده است. پناهگاه مدرس از روی یال دوشهید نیز قابل رویت است و ارتفاع آن ۲۹۰۰ متر می باشد. از پناهگاه مدرس می توان ۵/۳ ساعته از طریق صعود سه سوزنی دشوار به قله رسید. لازم به یادآوری است در این مسیر کوهنوردان باید به فنون کوهنوردی آگاه باشند و چون فرد صعود کننده در طول مسیر باید معابر سنگی را پشت سر بگذارد به همین علت این مسیر از هیجان و جذابیت خاصی برخوردار است و علاقمندان بسیاری را به سوی خود می کشاند.

کروکی جبهه جنوبی قله:

375311.jpg

منبع: وبلاگ اخبار هیئت کوهنوردی نیشابور

/ 8 نظر / 331 بازدید
شاهرودی

سلام بر مهرداد عزيز چقدر مطالب جالبی جمع آوری کردی احسنت بر تو و پدر بزرگوارت مطالب برای ماهم جالب و جديد بود به اميد صعودبه بينالود شاهرودی

سيد جواد سقا رضوي

واژه ها و كلمات براي اداي احترام و تحسين تو كم مي آورند. به سبب كليه زحمات بي دريغت تشكر مي كنم

آزاده شاهرودی

سلام آقای زهتاب از اينکه برای گروه اينقدر زحمت می کشيد واقعا ممنونم اميدوارم همیشه پرتوان باشید

مهرداد زهتاب

با سلام و عرض قدردانی از شما عزيزان که تا اين حد به اين حقير لطف داريد کمال تشکر و سپاس را دارم.

رضا احمدنيا

آقاي زهتاب عزيز باسلام ضمن تشكر از زحمات جناب عالي خواهشمند است تصاوير بيشتري را در سايت تعبيه فرماييد. همچنين لطفا اگر تصاويري از برنامه شاهرود به الستون خرداد ماه در اختيار داريد در سايت قرار دهيد

نشاط كوهستان-ستوده

مطلب جالبي بود . موفق باشيد . من چه كسي هستم ، من خويشاوند نزديك هر انسانم . من كوه گردي بودم در دايره زندگي در اين دايره فرصتي دست داد كوهها را بپيمايم ، طبيعت را و كوهستان را جور ديگري ديدم ، قدرت و عظمت خدا را ، خردي و ضعف انسان را ، زيبايي طبيعت را ، جلوه هاي بي بديل الهي را همانند تابلوي زنده در كوهستان يافتم و عاقبت كوهنورد شدم . الان هم كه عشق كوه ام و نشاط كوهستان بستر شكوفايي من است . بدون حضور ديگران وحشت مرگ را زير پوستم احساس مي كنم . من به تو دوست مهربانم و دوستان تو نياز دارم . من انساني هستم ميان انسان هاي ديگر بر سياره ی مقدس زمين ، كه بدون ديگران معنائي ندارم . ما از كوه رفتن درس هاي زيادي مي آموزيم ،ما مي آموزيم به خودمان و طبيعت آسيبي نرسانيم ، ، كوهنوردي هم علمي شده است . آموزش نقش مهمي را ايفا مي كند . با آموزش كافي مي توانيم از فعاليت هايمان در كوهنوردي لذت ببريم ، سالم به كوه برويم و سالم بازگرديم . من يك لر بلوچ كرد فارس ، يك فارسي زبان ترك هستم . نيازمند نظرات ارزشمند شمايم تا بدانم ميزان تاثير گذاريم در راستاي اهداف كوهنوردي ام چقدر است ؟

سهیل سلیمانی

سلام دوست عزیز به خاطر مطالب خیلی ممنون هستم مسیر ها رو جالب وصف کرده ای سهیل سلیمانی www.soheilnets.com

سیداسماعیل موسویان قیداری

سلام اقای زهتاب اسماعیل موسویان هستم ازقیدارگروه ماقصدداره 12و13خردادبه قله بینالودصعودکنه توضیحاتتون بسیارمفیدبودبرامون گروه کوهنوردی عالی قابوی قیدارازاستان زنجان