برج رادکان(رصد خانه)

این اطلاعات برگرفته از توضیحات جناب آقای مهندس

گوهریان(عضو انجمن نجوم ایران) است.

برج نجومی رادکان در ۷۵۰ سال قبل در عرض جغرافیایی ۳۷درجه در۶۰ کیلومتری مشهد ساخته شده است.این بنا به همت خواجه نصیرالدی طوسی و با معماری علی ابوبکر البناء تبریزی ساخته شده است.

این بنا دارای ۳۶ ترک ۱۰ درجه ای و۱۲ ضلع ۳۰ درجه ای در خارج امارت و۸ ضلع در داخل امارت می باشد. گنبد داخلی نیز ویران شده و در حال بازسازی است. وسط ترک داخل برج ۵ درجه است.

سازه نجومی برج به گونه ای است که اذان ظهر با دقت بسیار بالا مشخص می شود .وچهار فصل سال و آغاز انقلاب تابستانی و زمستانی و روز اول سال تحویل به دقت تعیین می گردد.

دو عدد روزنه مستطیلی شکل در دو سوی برج و در موازات هم قرار دارند که شعاع نور خورشید به هنگام طلوع و غروب بدون آنکه با دیواره ها تماس پیدا کند به یکی وارد و از دیگری خارج می شود .و به این ترتیب زمان دقیق طلوع و غروب نیز توسط این برج تعیین میگردد.  

سایه نوک برج(در زمان بخصوص و با محاسبات دقیق) که در مقابل برج قرار میگیره حرکت زمین را مشخص می کند.

در ۲۹ اسفند و ۳۰ اسفند(در سالهای کبیسه)و۳۱شهریور نور خورشید در وسط درب غربی ـ آجر آخر به طرف وسط ـ‌ قرار می گیرد. و در اول فروردین و اول مهر به اندازه یک آجر از وسط نور به آن می تابد . و این ۴ روز را به دقت مشخص می کند . لازم به ذکر است که جشن نوروز و جشن مهرگان از همین طریق تشخیص داده می شود.

برای توضیحات بیشتر به کتاب نگاهی دیگر به برجها نوشته مهندس منوچهر آرین مراجعه کنید. 

اینم یه تعداد عکس ازین برج منحصر به فرد:

356900.jpg   356906.jpg 

و این هم سازه داخلی برج که در دست احداث است.

356911.jpg 356908.JPG 

عکس ها : نبی خانی

/ 1 نظر / 94 بازدید

آفرين بر تيم کوهنوردی شما که اينگونه فعاليتها را هم دارد راجع به تيم بيشتر توضيح دهيد ممنون