مواردی چند راجع به دو شهر ـ روستای جاغرق و درّود

گروه ما در تاسوعای حسینی هر سال برنامه کوهنوردی مسیر روستای جاغرق مشهد تا درّود نیشابور را برگزار می کند. اما امسال بنا بر تصمیم هیئت مدیره و ایجاد تنوّع، تغییر کوچکی در برنامه سه ماهه چهارم (که به زودی در وب قرار خواهد گرفت) صورت گرفت، که قرار شد از روستای درّود صعود به قله فلسکه داشته باشیم. 

در نتیجه این هفته برنامه صعود قله فلسکه جایگزین برنامه اصلی یعنی جاغرق به درّود شد.

علی أیّ حال به مناسبت این برنامه کوهنوردی (برنامه اصلی یعنی جاغرق به درّود) مطالبی راجع به این دو روستا (جاغرق و درّود) رو که جناب آقای سید جواد رضوی زحمت تألیفش رو کشیدن برای شما عزیزان آماده کردیم و به آگاهیتون می رسونیم.

امیدوارم این مطالب سهمی در بالا بردن اطلاعات شما عزیزان درباره مناطقی که بهشون سفر میکنیم داشته باشه.

ابتدا روستای جاغرق:

  • روستای جاغرق یکی از روستاهای ییلاقی و سرسبز است که در ۲۱ کیلومتری جنوب غربی مشهد و درفاصله ۷ کیلومتری جنوب غربی طرقبه واقع شده است و به روستاهای عنبران ، طرقدر، کردینه، تغاره و دهستان شاندیز محدود می شود.
  • درباره وجه تسمیه جاغرق نوشته اند که نام اصلی و قدیمی آن چاه غرق بوده که به تدریج به جاغرق تبدیل شده است.قدمت این آبادی زیاد و به قولی به قبل از اسلام می رسد.
  • روستای جاغرق دارای آب و هوای معتدل کوهستانی و زمستان های سرد و تابستان های معتدل می باشد. وجود باغ های میوه و دره سرسبز و چشم اندازهای زیبا و محیط با صفا ، جذابیت خاصی به این دره ییلاقی بخشیده است . جاغرق علاوه بررودخانه فصلی دارای چندین رشته قنات و یک چشمه و آبشارهای متعدد است و اقامتگاه های موقت و رستوران هایی نیز درحاشیه رودخانه و یا به صورت جزیره دربخش های مختلف این دره سرسبز ایجاد شده که درفصل تابستان محل استراحت و تفرج مسافران و دوستداران طبیعت است.
  • جاغرق علاوه بر جذابیت های گردشگری ، یکی از مراکز عمده تولید میوه دراستان خراسان به شمار می آید.

و درّود ...

  • دَرّرود شهری است در ۲۰ کیلومتری نیشابور همجوار قدمگاه که در مسیر جاده مشهد _ نیشابور واقع شده است. درّود در دامنه جنوبی رشته‌کوه‌های بینالود قرار گرفته است که این رشته کوه حایل این شهر با جاغرق مشهد میباشد.
  • در روزهای تعطیل درّود پذیرای مسافران و خانواده هایی از شهرهای همجوار (مشهد و نیشابور) است که برای گذران وقت در دامن طبیعت به این منطقه خوش آب و هوا روی آورده اند.
  • آب و هوای درود تابع آب و هوای عمومی منطقه بینالود میباشد. تابستان ها گرم و زمستان ها سرد و خشک میباشد. میزان بارش باران و برف به مقدار قابل توجهی بیشتر از مشهد ولی تا حدودی کمتر از جاغرق میباشد. به غیر از منطقه ای که رود درّود از آن میگذرد و نیز مناطق زیر کشت پوشش گیاهی درّود عموماً لخت میباشد.
  • محصولات عمده این شهر _ روستا (بیشتر مصرف داخلی) عبارت‌اند از: انگور، آلو، آلبالو و گیلاس، گندم و جو، زرشک و غیره.
  • مناطق مختلف درود عبارت‌اند از: شهر (شامل بالاده و پایین ده)، مهمانسرا، نرم پا (محل عبور رودخانه درود)، استمن، سماقزار، حوض شیطان، قدرت آباد، جعفر آباد و غیره
  • شغل بیشتر مردم درود کشاورزی و دامداری است. در سالهای اخیر مهاجرت بی رویه جوانان درود به شهر مشهد رونق کشاورزی درود را کم کرده است. فامیل بیشتر اهالی درود، درودی، حسینی و موسوی میباشد.

گردآورنده مطلب: سید جواد سقاء رضوی

با تشکر فراوان از ایشان

/ 4 نظر / 85 بازدید
سید جواد سقاء رضوی

با تشكر فراوان از تو مهرداد عزيز به سبب اطلاع رساني فوري در خصوص مطالب ارسالي اين حقير

مهرداد زهتاب

اختيار دارین آقا سيد٬ ما باید از شما تشکر کنیم. در ضمن دشمنتون حقيره شما بزرگواريد.

ممنون از آقای رضوی بخاطر اطلاعات جالب ايشان

مجيد هاديزاده

مهرداد عزیز سلام واقعا خسته نباشید میگم بخاطر اینهمه زحمت و تلاش چه در برنامه های گروه و چه در تنظیم این وبلاگ.امیدوارم سالهای سال به همراه همه دوستان در کنار هم کوهنوری کنیم.ضمنا جای تشکر داره از اینکه فرا رسیدن محرم رو در وبلاگ فراموش نکردی.