در خصوص بلند ترين قله استان خراسان

در ابتدا باید بگم که باز هم آقای رضوی ما رو مهمان اطلاعات کاملشون راجع به کوهستان کردند. نهایت سپاس رو از ایشون داریم.

قله شیرباد رشته کوه بینالود در سمت جنوب شرقی مشهد با ارتفاع 3311 متر قرار دارد و از نوع کوه های سنگی ریزشی می باشد و آن هم به علت زمستان های بسیار سردش است که سنگ ها دچار انقباض و انبساط شدید شده و متلاشی میشوند.
علت نام گذاری این کوه به این نام آن است که در بین دو دشت نیشابور و مشهد قرار گرفته است و به علت شرایط جوی در تمام مدت سال دارای بادهای بسیار تند و سرد می باشد.
مسیرهای متفاوتی برای صعود این قله وجود دارد که میتوان از بوژان نیشابور ، خط راس فلسکه- شیر باد ، چشمه سبز گلمکان ، روستای کاهو وسپس دولت آباد و معروف ترین مسیر آن یال سنگی از انتهای روستای زشک نام برد.
روستای دولت آباد که در حدود 54 کیلومتری مشهد و در جاده مشهد – چناران قرار دارد و هم میتوان از گلمکان و هم از روستای کاهو به این منطقه رفت . بعد از روستا حدود 22 کیلومتر جاده خاکی است که به سد خاکی دولت آباد میرسیم در کنار سد یک جاده مخروبه وجود دارد که تا نزدیکی خط راس ادامه می یابد و به قصد ارتباط بین این روستا و زشک ایجاد شده که به علت سیل خراب و دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد. چون شیب زیادی ندارد برای ابتدای صعود مناسب است.حدود یک ساعت و نیم زمان لازم است که به خط راس برسیم، روی خط راس باید به سمت راست رفت و بعد از پیمودن چندین پستی و بلندی می توان به جان پناه شهید رضوی قله شیرباد در ارتفاع 2750 متری رسید که می توان شب را در آنجا سپری کرد و فردا صبح برای حمله به قله عازم شد. از کنار سد تا جان پناه بین 4 تا 5 ساعت زمان لازم است و برای فتح قله از جان پناه، رفت و برگشت 3:30 دقیقه زمان می برد . توصیه می شود که برای صعود از این مسیر حتما طوری برنامه ریزی کنید که تا غروب به جان پناه برسد چون در شب پیدا کردن آن بسیار مشکل است
برای برگشت هم میتوان از اولنگ فلسکه به کنگ آمد و هم میتوان از روی یال سنگی پایین آمد که از پایین قله تا روستای زشک 12 کیلومتر مسیر پیاده روی می باشد .
در مورد پوشش گیاهی منطقه می توان گفت که به دلیل آب و هوای بسیار مطبوع و میزان بارندگی سالانه مناسب، گیاهان خودروی زیادی در این رشته کوه رشد می کنند.

گرد آورنده مطلب: سید جواد سقاء رضوی

با تشکر فراوان از ایشان

/ 0 نظر / 171 بازدید