مطالبی چند راجع به دو روستای کلاته آهن و دهبار
ساعت ۱٢:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۱۱/۱  

طبق برنامه اعلام شده (سه ماهه چهارم) در پایان هفته جاری، گروه، مسیر بین دو روستای کلاته آهن و دهبار را بعنوان برنامه کوهنوردیش برگزار خواهد کرد.

به همین مناسبت ما هم با استفاده از اطلاعات ارزشمند همنورد عزیز و گرامیمون جناب آقای سید جواد سقاء رضوی شما را با این دو روستا بیشتر آشنا میکنیم.

از همکاری بی دریغ و مستمر جناب آقای رضوی (که واقعا تحسین برانگیز است) هم کمال تشکر و قدر دانی را داریم.

شما را به خواندن مطالبی چند راجع به دو روستای کلاته آهن و دهبار دعوت میکنیم:

ابتدا روستای کلاته آهن (مبدأ برنامه این هفتمون):

  • دهي است از دهستان مرکزي بخش طرقبه شهرستان مشهد. محلي کوهستاني و معتدل است و 138 تن سکنه دارد آب آنجا از رودخانه و محصول آن غلات،خشکبار، ميوه جات و شغل اهالي زراعت و کرباس بافي است.

و  روستای دهبار:

  • روستای دهبار به فاصله ۱۴ کیلومتر از شهر طرقبه در دامنه رشته کوههای بینالود قرار گرفته است. طبیعتی زیبا و بکر و آب و هوایی تمیز و سرشار از اکسیژن و آبهایی خوش طعم و گوارا و همچنین مردمانی خونگرم و بانشاط و مهمان نواز از ویژگیها و شاخصه های اصلی این روستا می باشد.

  •  برای رسیدن به این روستا باید بعد از گذر از روستای طرقدر و عبور از کنار پروژه بزرگ ارغوان و بعد از رسیدن به دو راهی دهبار - کلاته آهن از مسیر سمت راست را انتخاب و به روستای دهبار رسید. مسیر روستا از دوراهی کلاته آهن تا خود روستای دهبار آسفالت می باشد. طبیعت بکر و زیبای روستای دهبار می تواند مکان مناسبی برای سپری کردن یک روز تعطیل و استراحت باشد.

گرد آورنده مطلب: سید جواد سقاء رضوی

با تشکر فراوان از ایشان